Putin’den deprem talimatı: Riskli bölgeler sürekli gözlemlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hükümetine, ülkede deprem riski bulunan bölgeleri sürekli gözlemleme talimatı verdi. Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Putin’in, Rus hükümetine, Rusya’da tehlikeli doğa olaylarının incelenmesi, deprem tehlikesi olan bölgelerindeki durumun da sürekli gözlemlenmesine yönelik önlemler geliştirme ve uygulama talimatı verdiği belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, bu sürece madencilik ve balıkçılık endüstrisi alanında faaliyet gösteren işletmeler ile devlet kuruluşlarının dahil edilebileceği kaydedilen açıklamada, Kamçatka Yarımadası ve Sahalin Adası’nda doğa olayların yaşanması risklerini azaltılması ve sonuçlarının hafifletilmesine yönelik projelerin de hayata geçirilmesi istendiği ifade edildi.

Açıklamada, konuyla ilgili gerekli raporun ağustosa kadar hazırlanması gerektiği vurgulandı.

6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerin ardından Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, arama-kurtarma ekibi ve yardım malzemelerinin deprem bölgelerine gönderileceği açıklanmıştı. Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, depremlerden zarar görenler için 80 ton yardım malzemesi ile 1 milyon dolardan fazla nakdi yardımı Türkiye’ye gönderdiklerini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir