Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan canlı yayında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV-Star TV ortak yayınında Seda Öğretir, Ahmed Arpat, Nazlı Çelik ve Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle: Mübarek Ramazan ayı başlıyor. Bu gece sahura kalkıyoruz. Tüm İslam alemi için bu manevi huzurun, depremde ebediyete uğurladığımız şehitlerimiz için rahmete vesile olsun diyorum. 100 bini aşkın yaralımız oldu. Tüm yaralılarımızın şifa bulmasına vesile olsun diyorum.

KONUTLAR İÇİN TEMEL ATMAYA BAŞLIYORUZ

Enkazların kaldırılması ile birlikte malum bir taraftan çadır kentler, prefabrik evler kuruldu. Yarın temel atmaya başlıyoruz ve söz verdiğimiz gibi inşallah 1 yıl içerisinde kalıcı konutları bitirmeye Rabbim bizleri muvaffak etsin. Biz geçmişte bunun imtihanlarını verdik. Depremin ilk dakikalarından itibaren çok hızlı bir şekilde durum tespiti yaptık. Kabinemiz deprem bölgelerine gönderdik. Bakan arkadaşlarım bölgeden hiç ayrılmadan koordinatörlük görevlerini yaptılar. Gemisinden, İHA’sına uçağına tüm imkanlarımızı harekete geçirdik. İlk bir kaç saate çalışmaları profesyonelce yerine getirmeye başladık. Ağır kış şartlarına rağmen, arama kurtarma ekiplerinin başarılı çalışmalarını gördük. Deprem felaketinin ardından ne kadar büyük bir millet olduğumu bir kez daha idrak ettik. Milletimiz asrın felakati karşısında asrın dayanışmasını gösterdi. Bundan sonra da ilk gündemimiz deprem olacak.

Soruşturmalarda savcılarımız devrede. Bu süreçte 302 şüpheli tutuklandı. 312 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklanan 163 kişi yapı sorumlusu, 15 şüpheli yapı sahibi. Adli süreçler devam ediyor. Sürecin her aşamasının yakın takipçisi olacağız. Bizim Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın elinde projeler var. Geçmişte attığımız adımlar var. İzmir’de Van’da Bingöl’de bu işleri yaşadık. Biz köy evlerini yapmak suretiyle de bu işi ispatladık. Biz bu işte çırak değiliz. Ustayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir