Başarılı Bir Sosyal Girişimci Olmak İçin Bu Yolda İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Sosyal girişimcilik, sosyal sorunları çözmek için yenilikçi çözümler sunan ve sürdürülebilir bir işletme modeli oluşturan girişimciliğin bir türüdür. Sosyal girişimciler toplumsal sorunlarla ilgilenir ve kar amacı gütmez. Sosyal girişimler hayata anlam katan değerlerdir. Sosyal girişimcilikte topluma, çevreye ve insanlığa faydalı bir takım şeyler bırakma arzusu vardır. Diğer yetenekler gibi girişimcilik de geliştirilebilir bir yetenektir. Sosyal girişimci olmak istiyorsanız aşağıda sizler için derlediğimiz ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Hangi konuda iyi olduğunuza dair araştırma yapabilirsiniz.

En önemli faktör neyde, hangi konuda iyi olduğunuzu öğrenmekten geçiyor. Belirlediğiniz sosyal amaçla ilgili araştırmalar yaparak, benzer projeleri incelebilirsiniz. Bu siz fikirler verebilir ve başarılı sosyal girişimlerin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Denemekten korkmayın, başlamadığınız sürece bir işte başarılı olup olamayacağınızı bilemezsiniz.

Sosyal girişimci olmak istiyorsanız başarısız olmaktan korkmamalısınız ve amaçlarınızı hep yüksek tutmalısınız. Her türlü işe atılmalısınız. Hem ortamı tanıma hem de sorunları fark etme konusunda sizlere büyük fayda sağlayacaktır. 

Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomi ve Sosyal Komisyonu (ESCAP) Teknoloji ve İnovasyon Başkanı Jonathan Wong aklında hiçbir zaman bir kariyer olmadığını söylüyor. “Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektör için çalıştım.” diyen Jonathan Wong, İnsanlara ve gezegene daha iyi hizmet vermek için ekonomiyi yeniden şekillendirmenin gerekliliğine inandığından bahsediyor. Çalıştığı kuruluşlarda her zaman bir tema olduğunu da ekliyor.

Olumsuzluklar karşısında sakinliğinizi korumalısınız ve en önemlisi sabırlı olmalısınız.

Sabırsız hareket eden bir insan, iş hayatındaki hedeflerine profesyonel bir biçimde yaklaşamaz. Sabırsızlık nedeniyle oluşan başarısızlıklar, kişide sürekli yeniden başlama isteği doğurur. Sektörde başarılı olmak, büyük ve karmaşık sorunları bir an önce çözmek istiyor olabilirsiniz. Ama sistemli çözümler oluşturmak için genellikle “stratejik sabra” sahip olmanız gerekir. Eylemlerinizi gerçekleştirmek için doğru zamanı beklemeli ve önceden planladığınız yolda ilerlemelisiniz.

Neyi temsil ettiğiniz ve değerleriniz açık olmalı. Bu yüzden kitlenizde güven oluşturmalısınız.

Güven, iş dünyasında çok önemlidir. Çoğu girişimci, başarılı bir iş kurmanın zaman, çaba ve emek istediğini bilir. Ancak bazıları, temellerinin aslında müşteri güveni ile oluşturulduğunun henüz tam anlamıyla farkına varabilmiş değildir. Nike N7 Genel Müdürü Sam McCracken, bir bireyin güven inşa etmesi için gerekli olan temel bileşenlerden bahsediyor. Bunlardan en temeli sizin kim olduğunuzdur diyen sosyal girişimci şöyle anlatıyor, “Beni tanıyan biriyle konuşursanız, Sam McCracken’in kim olduğunu bilirler, neyi temsil ettiğimi bilirler ve temel değerlerimi bilirler.”  Yani neyi temsil ettiğiniz ve değerleriniz açık olmalı, bu sayede adınızı duyanların aklında net bir resim oluşacaktır. Ayrıca bu şekilde, seslendiğiniz kitleye güven aşılamanız da daha kolay olacaktır.

Eğer adım atmaktan korkarsanız hiçbir yere gidemezsiniz. Adım atmaktan korkmayın!

Planlarınızı net bir şekilde kağıda dökün ve yapılması gerekenleri ortaya çıkarın ve sadece yapmaya odaklanın. Nike’ın “Just Do It” kampanyasını bilmeyen yoktur. Nike N7’nin Genel Müdürü, kurumsal bir sosyal girişimci olmak için işletmeye değer katmanız gerektiğini söylüyor. “Just Do It” işte tam olarak bu değer kısmına giriyor. Tek sayfalık bir iş planı yazıp bunu Nike’daki üstlerine sunan Sam McCracken “Kollarını sıvamış, yapılması gerekeni yapmış mavi yakalı biriyim.” diyor.

Her zaman alçak gönüllü olmalısınız.

İş hayatında birçok dinamik sayesinde ön saflarda yer alırız. Bu dinamiklerin en önemlilerinden biri de davranışlarımızdır. Alçakgönüllülük hem gelişmemizde hem de insan ilişkilerimizde önemli bir rol oynar.  Sosyal girişimci olarak amacınız toplumsal ve çevresel fark yaratmak olduğu için mutlaka güvendiğiniz insanlar yanınızda bulunmalı. Diğerlerine de fırsat verirseniz, başarırsınız. McCracken, “Başarının gizli sosu, alçak gönüllü olmak ve yolculuğunuza insanları da beraberinde getirmektir” diyor. Wong sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Hırslı olmalısınız. Korkusuz olmalısınız. Ayrıca çok alçak gönüllü olmalısınız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir