12 yıl sonra ilk: İran Cumhurbaşkanı Reisi Suriye’de

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere başkent Şam’a gitti. Reisi’nin ziyareti, Suriye iç savaşının çıktığı 2011’den bu yana İran’dan Suriye’ye cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın aktardığına göre, Reisi, beraberinde siyasi ve ekonomik bakanlık heyeti eşliğinde iki günlük resmi ziyaret için Şam Uluslararası Havalimanı’na vardı.

REİSİ İÇİN RESMİ KARŞILAMA TÖRENİ

Düzenlenen resmi karşılama töreninde Suriye Devlet Başkanı Esad, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi kabul etti. İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından Esad ve İbrahim Reisi iki resmi delegasyonun üyeleriyle el sıkıştı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin heyetinde, Yollar ve Kentsel İnşaat Bakanı Mehrdad Bazarbaş, Savunma Bakanı Muhammed Riza Aştiyani, Petrol Bakanı Cevat Oci, İletişim Bakanı İsa Zari Bur, Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden Gulam Hüseyin İsmaili, İslam Danışma Konseyi temsilcisi Abbas Kalro ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Yardımcısı Muhammed Cemşidi bulunuyor.

Ne olmuştu?

Reuters’a konuşan Suriye hükümetine yakın üst düzey yerel bir kaynak, 28 Nisan’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret edeceğini ve Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk İran cumhurbaşkanı olacağını açıklamıştı.

Suriyeli kaynak, ‘Suudi Arabistan ile İran arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon politikasında yumuşamaya gitmesinin bu ziyareti beraberinde getirdiğini’ aktarmıştı.

Suriye’nin hükümete yakın El Vatan gazetesi de konuya ilişkin haberinde, Cumurbaşkanı Reisi’nin Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve bu bağlamda özellikle ekonomik işbirliği yönünde bir dizi anlaşma imzalanacağını yazmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir